Η ευλογία και κατάρα του να είσαι ο Νικ Καλάθης
Βρείτε μας στο
Μπάλα

Όταν είσαι ανακηρυγμένος ηγέτης, όλοι μένουν στη βολή που έχασες στο φινάλε εσύ κι όχι στο 0/2 στα δύο που είχε κάποιος άλλος στην διάρκεια του ματς.

Ο Ολυμπιακός κέρδισε τρίτο σερί ματς στο ΟΑΚΑ. Ο Σπανούλης ήταν ξανά ο κορυφαίος της ομάδας του για τρίτο σερί ματς στο ΟΑΚΑ. Για την ακρίβεια έκανε μία από τις 3 καλύτερες εμφανίσεις της καριέρας του. Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος έκανε μια κίνηση που ξένισε πολλούς, αλλά δικαιώθηκε. Για την ακρίβεια πήρε τα credits από τον ηγέτη της ομάδας του. Φάουλ στον Καλάθη που έχει φέτος ποσοστό κοντά στο 60%, 1/2 βολές και αμέσως αφαιρέθηκε από την ομάδα του η επιλογή του να κάνει φάουλ και να στείλει το ματς σε παράταση.

Η τελευταία εντύπωση μένει και πολλοί βγήκαν πάλι να μιλήσουν για τον Νικ. Θα είχα κάθε καλή διάθεση να του κάνω κριτική, μιας και πέρσι και φέτος στα περισσότερα ματς στέλνω μηνύματα σε φίλο μου που τον κράζω. Αλλά ο Νικ είναι εδώ και ένα μήνα ηγέτης από αυτούς που φαίνονται. Οκ, προφανώς δεν θα κάνει εμφάνιση σαν του Σπανούλη και μάλιστα σε σημείο που θα χτυπήσει ψυχολογικά τον αντίπαλο, όπως έκανε ο Σπαν στο πρώτο ημίχρονο. Ούτε θα αμολήσει 30 πόντους σαν τον Γιουλ προχθές. Αλλά τι έχει κάνει η ομάδα για να προστατέψει τον πρώτο σκόρερ, πρώτο ριμπάουντερ, πρώτο σε ασίστ και πρώτο σε κλεψίματα στην Ευρωλίγκα;

Έπαιξε ένα πρώτο ημίχρονο με την λέξη άμυνα να είναι άγνωστη. Δύο φορές ο Ολυμπιακός στο δεύτερο δεκάλεπτο πήγε σε εύκολο δίποντο (με Γκριν και Σπανούλη) σε κατάσταση αμυντικής ανισορροπίας της ομάδας. Ο Παναθηναϊκός είχε μόλις ένα φάουλ τρία λεπτά πριν το ημίχρονο. Και τι έκαναν οι παίχτες; Κοιτούσαν τους αντιπάλους τους. Στο δεύτερο ημίχρονο τα πάντα άλλαξαν και άλλαξαν γιατί το πήρε πάνω του ο Νικ. Αλλά και πάλι στο τέλος πήγε με λάθος τακτική. Ο Σπανούλης έχει πάρει άπειρες φορές σουτ στο τέλος και με τεράστια επιτυχία. Ο Σφαιρόπουλος τέλειωσε τον χρόνο της επίθεσης του ΠΑΟ με φάουλ στον Καλάθη. Ο Πασκουάλ γιατί δεν στόχευε έναν αδύναμο στις βολές παίχτη; Έτσι, θα ήξερε ότι αν μπει η μία έχει σίγουρη την παράταση, αν μπουν και οι δύο θα έχει μια επίθεση 10-15 δευτερολέπτων. Σε τέτοιες στιγμές πας με τις πιθανότητες. Και οι πιθανότητες δεν βρίσκονταν στην καθαρή άμυνα,

Τι άλλο δεν έχει κάνει η ομάδα; Δεν τον στηρίζει. Ο Καλάθης έπαιξε δύο 30+ ματς μέσα σε 3 μέρες, φόρτωσε ταξίδι στην πλάτη του και τη Δευτέρα που η ομάδα παίζει στο Αλεξάνδρειο εικάζω ότι το 25λεπτο θα το πιάσει άνετα. Χοντρικά 90 λεπτά σε 6 μέρες. Αυτή τη στιγμή ο Νικ είναι ηγέτης της ομάδας εμπράκτως, αλλά με αυτούς τους ρυθμούς θα έρθει η στιγμή που θα γυρίσει στα άσχημα ποσοστά τριπόντων, στα εύκολα λάθη και όσα δικαίως του καταλογίστηκαν τον περασμένο καιρό, ιδίως στο ματς με την ΤΣΣΚΑ. Πού είναι ένα αξιόπιστο κορμί να του πάρει 6-7 λεπτά μέχρι να γυρίσει ο Τζέιμς;

Το «ευλογία  ή κατάρα» του τίτλου είναι ένα δίλημμα διαρκώς επί τάπητος. Σωστότερη αντιμετώπιση απέναντι του θα ήταν το «Νικ Καλάθης: προστατευόμενο είδος». Ναι, η βολή του Νικ ήταν στο τέλος, αλλά οι 3/6 του Μπουρούση ήταν στην διάρκεια. Η εκνευριστική αφέλεια που έδειχνε στην άμυνα ο Γκιστ μέχρι να τραυματιστεί ήταν στην Τουρκία με την Εφές.

Οπότε στο δίλημμα ευλογία ή κατάρα, η απάντηση είναι «ευλογία σε λογικές συνθήκες, κατάρα όταν μένει χωρίς στήριγμα».

Από τα 18 της, Νο1 στα hit: Η Ελληνίδα τραγουδίστρια που έκανε το μπαμ στο TikTok και ο,τι τραγουδάει είναι "χρυσός"
ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ Από τα 18 της, Νο1 στα hit: Η Ελληνίδα τραγουδίστρια που έκανε το μπαμ στο TikTok και ο,τι τραγουδάει είναι «χρυσός»