Πλάνο- δικαίωση για την Αγγλία: Αυτό είδε το VAR στο πέναλτι του Στέρλινγκ (Pics)

Καθαρότατο πέναλτι!
8 Ιουλίου 2021 | 13:50

Μία βουτιά ολυμπιακού επιπέδου έκανε ο Ραχίμ Στέρλινγκ στη χθεσινή παράταση του ημιτελικού του Euro 2020 ανάμεσα στην Αγγλία και τη Δανία κερδίζοντας ένα πέναλτι το οποίο τελικά έκρινε και τη νίκη-πρόκριση της Αγγλίας στον μεγάλο τελικό της διοργάνωσης.

Ήταν το 104ο λεπτό του αγώνα, με την ισοπαλία 1-1 να έχει στείλει τις ομάδες στην παράταση, όταν ο επιθετικός της Αγγλίας έπεσε πολύ εύκολα, χωρίς ανατροπή από τον Γένσεν, στην περιοχή της Δανίας.

Ο διαιτητής Ντάνι Μακέλι έδωσε το πέναλτι, συμβουλεύτηκε μάλιστα το VAR το οποίο για κάποιο λόγο τον επιβεβαίωσε και με το γκολ που ήρθε από το πέναλτι (σε δεύτερο χρόνο μετά από απόκρουση του Σμάιχελ) η Αγγλία εξασφάλισε μία πρόκριση η οποία πανηγυρίστηκε έξαλλα από τους εκατομμύρια φαν της.

Από την άλλη πλευρά οι Δανοί οπαδοί αλλά και οι περισσότεροι ουδέτεροι φίλαθλοι του Euro ήταν από εκνευρισμένοι μέχρι έξαλλοι αφού ακόμα και με τη νέα τεχνολογία, το πολύ σημαντικό αυτό λάθος στην αρχική απόφαση του διαιτητή δεν μπόρεσε να ανατραπεί.

Τι είδε όμως διαιτητής και VAR και αποφάσισαν να δώσουν το πέναλτι αυτό που κανείς άλλος δεν είδε;

Το Menshouse έχει την απάντηση μέσα από το αποκλειστικό του φωτορεπορτάζ που δικαιώνει τον ρέφερι.

Ο διαιτητής είδε πράγματι ανατροπή ενός Άγγλου, απλά ήταν από λάθος αγώνα ποδοσφαίρου. Μεγάλο κρίμα να γίνει τέτοιο λάθος.

Την ώρα της απόφασής του ο Μακέλι φορούσε πακιστανική μπλούζα και κρατούσε πακιστανική σημαία. Ελάχιστοι κατάλαβαν τον συμβολισμό.

Ο υπεύθυνος του VAR ίσως δεν ήταν και ο πιο κατάλληλος άνθρωπος για τη συγκεκριμένη δουλειά.

Ο χειριστής των καμερών του VAR που έδωσε τα επίμαχα ριπλέι, κάποιον θύμιζε αλλά δεν μπορούμε να το πούμε με σιγουριά.

Το πέσιμο του Στέρλινγκ ήταν μία μορφή τέχνης που κοστίζει πολλά.

ΟΙ ΔΑΝΟΙ ΕΙΧΑΝ ΣΦΟΥΓΓΑΡΙΣΕΙ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΑΚΟΜΑ ΣΤΕΓΝΩΣΕΙ. ΤΙ ΦΤΑΙΕΙ Ο ΣΤΕΡΛΙΝΓΚ;

Η σκληροτράχηλη άμυνα των Δανών χρησιμοποίησε πολλή βία και ξύλο σε πολλά μαρκαρίσματα και έπρεπε να τιμωρηθεί.